(supplement)

When the number of things is odd, each thing's mass can be known by simple arithmetic.
When the number of things is even, each thing's mass remains to be unknown because the measurement of 2nd stage comes a tautology.

The following is a calculation using the data on April 28. Actually, this calculation is not important because the ideal "fall of dominoes" had already occured just when the measurement of the 2nd stage has done.

1st stage:
[01] m01 + m02 = Takimoto's wallet + Nakazawa's writing = 560 g.
[02] m02 + m03 = Nakazawa's writing + Matsui's wallet = 610 g.
[03] m03 + m04 = Matsui's wallet + Shinoda's bag = 1930 g.
[04] m04 + m05 = Shinoda's bag + Naganuma's camera = 2940 g.
[05] m05 + m06 = Naganuma's camera + Watanabe's two sticks = 1350 g.
[06] m06 + m07 = Watanabe's two sticks + Master's gong = 710 g.
[07] m07 + m08 = Master's gong + Sokabe's valuables = 1040 g.
[08] m08 + m09 = Sokabe's valuables + Ishibashi's glass case = 530 g.
[09] m09 + m10 = Ishibashi's glass case + Abiko's camera = 280 g.
[10] m10 + m11 = Abiko's camera + Abe's bicycle light = 250 g.
[11] m11 + m12 = Abe's bicycle light + Yoshio's mobile = 140 g.
[12] m12 + m13 = Yoshio's mobile + Yasuno's sleeve,tabacco,mobile = 240 g.
[13] m13 + m14 = Yasuno's sleeve,tabacco,mobile + Kiyoto's camera = 400 g.
[14] m14 + m15 = Kiyoto's camera + Sugiyama's bag = 1420 g.
[15] m15 + m16 = Sugiyama's bag + Higaki's bag = 3570 g.
[16] m16 + m17 = Higaki's bag + Akaishi's book,stamp,bankbook = 2560 g.
[17] m17 + m18 = Akaishi's book,stamp,bankbook + Tawara's bag = 2020 g.
[18] m18 + m19 = Tawara's bag + Matsuoka's books = 2850 g.
[19] m19 + m20 = Matsuoka's books + Takahashi's thermos = 1500 g.
[20] m20 + m21 = Takahashi's thermos + Fukazawa's book = 720 g.
[21] m21 + m22 = Fukazawa's book + Tawara (younger)'s bag = 2580 g.
[22] m22 + m23 = Tawara (younger)'s bag + Kumakura's PDA = 2590 g.
[23] m23 + m24 = Kumakura's PDA + Mitsuda's bag = 1120 g.
[24] m24 + m25 = Mitsuda's bag + Tasaki's bag = 3000 g.
[25] m25 + m26 = Tasaki's bag + Sasaki's daily outfit = 2620 g.
[26] m26 + m27 = Sasaki's daily outfit + Hirano's bag = 2740 g.
[27] m27 + m28 = Hirano's bag + Nakazawa's left shoe = 2520 g.
[28] m28 + m29 = Nakazawa's left shoe + Naito's MD = 500 g.

2nd stage:
[29] m29 + m01 = Naito's MD + Takimoto's wallet = 410 g.

[01]-[02]+[03]-[04]+...+[27]-[28]+[29]
=m01+m02-m02-m03+m03+m04-m04-m05+...+m27+m28-m28-m29+m29+m01
=m01*2
=560-610+1930-2940+1350-710+1040-530+280-250+140-240+400-1420+3570-2560+2020-2850+1500-720+2580-2590+1120-3000+2620-2740+2520-500+410
=380
therefore,
m01 = Takimoto's wallet = 380/2 = 190
m02 = Nakazawa's writing = 560-190 = 370
m03 = Matsui's wallet = 610-370 = 240
m04 = Shinoda's bag = 1930-240 = 1690
m05 = Naganuma's camera = 2940-1690 = 1250
m06 = Watanabe's two sticks = 1350-1250 = 100
m07 = Master's gong = 710-100 = 610
m08 = Sokabe's valuables = 1040-610 = 430
m09 = Ishibashi's glass case = 530-430 = 100
m10 = Abiko's camera = 280-100 = 180
m11 = Abe's bicycle light = 250-180 = 70
m12 = Yoshio's mobile = 140-70 = 70
m13 = Yasuno's sleeve,tabacco,mobile = 240-70 = 170
m14 = Kiyoto's camera = 400-170 = 230
m15 = Sugiyama's bag = 1420-230 = 1190
m16 = Higaki's bag = 3570-1190 = 2380
m17 = Akaishi's book,stamp,bankbook = 2560-2380 = 180
m18 = Tawara's bag = 2020-180 = 1840
m19 = Matsuoka's books = 2850-1840 = 1010
m20 = Takahashi's thermos = 1500-1010 = 490
m21 = Fukazawa's book = 720-490 = 230
m22 = Tawara (younger)'s bag = 2580-230 = 2350
m23 = Kumakura's PDA = 2590-2350 = 240
m24 = Mitsuda's bag = 1120-240 = 880
m25 = Tasaki's bag = 3000-880 = 2120
m26 = Sasaki's daily outfit = 2620-2120 = 500
m27 = Hirano's bag = 2740-500 = 2240
m28 = Nakazawa's left shoe = 2520-2240 = 280
m29 = Naito's MD = 500-280 = 220

At the time of the presentation the result of caliculation came wrong because I used an erroer data, 590 grams to [22]. (2590 grams is correct.)

cf. photo 1, photo 2 by Yuko Higaki, a visitor

back